TvOdnowa

Galeria

Czytania

Statystyki

Osób OnLine
5

Odwiedziło nas
1 234 278

V OSCh pod znakiem Maryi

07 lutego 2008
W Polsce w ciągu roku odbywa się kilka imprez religijnych organizowanych przez Katolicką Odnowę w Duchu Świętym. Do największych z nich należy Ostrołęckie Spotkanie Charyzmatyczne (w skrócie OSCh). W tym roku po raz piąty hala widowiskowo – sportowa w Ostrołęce, wypełniła się dość szczelnie ludźmi, którzy przyjechali z 10 diecezji Polski północno – wschodniej, aby w Bożej radości przeżywać ostatnie dni karnawału. Pierwszego dnia – 2 lutego – przybyło ponad 1.700 osób, a drugiego – 3 lutego – prawie tysiąc. Tegoroczne, jubileuszowe, V OSCh poświęcone było Niepokalanej, a hasło przewodnie brzmiało: „Maryja, Matką Kościoła”. Modlitewnym rozważaniom towarzyszyły słowa testamentu z krzyża, które zostały zawarte w ewangelii Janowej J 19, 25-27.

Większość uczestników twierdzi, że OSCh jest dla nich czasem duchowego umocnienia, zatrzymania się w życiowym pędzie, refleksją nad sobą i życiem. Pomaga w tym program spotkania. Jest tu bowiem czas na konferencję, dłuższą modlitwę charyzmatyczną, ale także na uwielbienie Bożej Miłości tańcem, śpiewem czy klaskaniem.

Bardzo istotnym momentem tegorocznego OSCh był różaniec, który poprowadziła Grażyna Miąsik – świecka osoba konsekrowana, oddana Oazie i wtulona w ramiona Maryi. Zaproponowała ona zgromadzonym jedną z najstarszych form różańcowych, tzn. „różaniec z dopowiedzeniami”. Wiele osób świadczyło później, że doznało niezwykłego poruszenia serca podczas tej modlitwy i w nowym świetle ujrzało różańcowe spotkanie z Maryją prowadzącą do Jezusa.

Także konferencje, zarówno pierwszego dnia (głosił ją o. Remigiusz Recław SJ z Łodzi), jak i drugiego dnia (ks. Leszek Piórkowski z Płocka – ojciec duchowny WSD w Płocku) poruszały serca zgromadzonych.

Prelegenci wskazywali wyraźnie, że Maryja prowadzi do Jezusa, pod krzyż, abyśmy tam zostali zatopieni w Jego boskiej miłości. Podkreślali: „Tylko Maryja może nas nauczyć, jak stać pod krzyżem i w jaki sposób żyć słowami: „Uczyńcie wszystko, co powie Wam mój syn”. Ona też potrafi przeprowadzić okręt naszego życia przez najtrudniejsze rafy (z objawienia Jana Bosko).

Ojciec Remigusz podkreślił, że testament z krzyża można odczytać właściwie tylko w kontekście Kany Galilejskiej, natomiast ks. Leszek wskazał na fakt, że Maryja prowadzi swoje dzieci do Eucharystii, aby w jej trakcie mogły doświadczyć pełni Bożej Miłości.
Dlatego właśnie OSCh każdego dnia wieńczyła Eucharystia. 2 lutego przewodniczył jej ks. biskup Stanisław Stefanek, a 3 lutego ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Te spotkanie wiernych ze swymi pasterzami umocniły ludzi zgromadzonych w ostrołęckiej hali, dlatego modlitwa uwielbienia po komunii świętej, szczególnie w niedzielę, była niekończącą się pieśnią dziękczynienia dla Najwyższego za wielkie dzieła, których On dokonywał pośród swego ludu.

OSCh jest inicjatywą, która zrodziła się w sercach świeckich kochających szczególnie tę cząstkę Kościoła, jaką jest Odnowa. Głównymi organizatorami są: grupa Odnowy w Duchu Świętym „Wypłyń na głębię” z parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce oraz Wspólnota Przymierza „Droga do Ojca” działająca także w strukturach Odnowy. Świeckich dzielnie wspierali w działaniu i otaczali modlitwą ks. Robert Sulich, opiekun duchowy grupy „Wypłyń na głębię”, ksiądz kanonik Jan Świerad – proboszcz parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce oraz ks. rektor Wojciech Nowacki – diecezjalny opiekun Odnowy w Duchu Świętym. Ostrołęckie Spotkanie Charyzmatyczne pokazuje, że współdziałanie świeckich i kapłanów owocuje wielkimi dziełami, którym Pan błogosławi.

Chwała Panu !!!

Joanna Dawidczyk

powrót