TvOdnowa

Galeria

Czytania

Po owocach ich poznacie

25 stycznia 2022
Pozostając wokół tematu WSPÓLNOTA
dziś słów kilka  PO OWOCACH ICH POZNACIE - EWANGELIZACJA    

- Trudno rozpoznać drzewo zimą, gdy nie ma liści. Ale, gdy już pojawią się owoce to bez wątpienia rozpoznamy gatunek, nawet mało znany.
- Dawno temu były czasy, kiedy jabłka (jak zresztą wszystkie inne polskie owoce) po prostu były smaczne, i smakowały jak jabłka, i wyglądały jak jabłka; i nikt się nie dziwił , że jedno było mniejsze, a drugie większe. Aż tu nagle pojawiły się jabłka jednakowej wielkości (jakby je ktoś w szablonie hodował) równiutkie, piękniutkie, lśniące, kuszące swym wyglądem, doskonałe …. Jednak często zdarza się, że te piękne na zewnątrz jabłka okazywały się zupełnie zgniłe w środku. Jakby nasączone trucizną.

Kiedy przyszłam do Odnowy kilkanaście lat temu, byłam ogólnie rzecz biorąc zadowoloną z życia osobą. Na zewnątrz doskonałą. Miała wszystko co potrzeba: wygląd, męża, dzieci, pracę, pieniądze. Przyszłam, bo tęskniłam za Bogiem. A skoro Bóg zapraszał mnie do wspólnoty, aż trzy razy, to ośmielę się powiedzieć, że On też za mną tęsknił. Ale dlaczego o tym wspominam?
Bo właśnie wtedy czułam się, jak takie zagraniczne jabłko: piękne na zewnątrz a zgniłe w środku. Pan Bóg zaprosił mnie do wspólnoty, aby tę truciznę wyczyścić łaską swojej uzdrawiającej MIŁOŚCI , która ożywia , która daje radość.
Która pozwala się cieszyć z tego co mam.  Wszyscy tu obecni wiemy, że Miłość Boża jest silniejsza niż smutek, niż codzienne zmaganie się z trudnościami życia.  

I napełnieni obfitością łask i mnogością darów co możemy zrobić?

Pozostając w temacie owocowym: Co się stanie , gdy wszystkie wspaniałe owoce schowam do worka i zamknę w szafie, bo moje ?  - zgniją.
A jeśli zamknę w słoju ?  - też się zepsują .
Korzystniej zatem jest się podzielić z innymi, upiec szarlotkę i zaprosić koleżanki;
zanieść sąsiadce , która nie ma jabłonki. Sprawimy radość innym. Ale inni podzielą się ze mną tym, co mają (może gruszki, ogóreczki..) i mamy więcej. Dzieląc się –mamy więcej.

Co więc z naszymi darami?
Darami Darmo Danymi Dla Drugiego?  
Żeby się nie ukisić, nie zmarnować – trzeba się tymi DARAMI DZIELIĆ.
Trochę już o tym wspomniałam na poprzednim spotkaniu.
Takie dzielenie się darami Ducha Świętego ściśle wiąże się z ewangelizacją .

Owocem działania Ducha Świętego jest ewangelizacja. Niesienie DOBREJ NOWINY innym!

To, co Apostołowie przeżyli w Wieczerniku, co jakiś czas przeżywamy na spotkaniach wspólnoty i podczas różnych dzieł ewangelizacyjnych, zaczynając od REO – jako najważniejszej formy ewangelizacji, która wpisała się w działanie grup Odnowy Charyzmatycznej.  

Ktoś jednak mógłby powiedzieć: Zaraz , zaraz, ja nie nadaje się do ewangelizacji. To ksiądz się pisał na ewangelizowanie. Ja mam co innego do roboty.

Otóż tak się składa, że Duch Święty jest tak pomysłowy, że form ewangelizacji starczy dla każdego.

WSPÓLNOTA WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ
jak każda wspólnota charyzmatyczna powołana do ewangelizacji  daje wiele możliwości do działania wszystkim , którzy czują w sobie moc Ducha Świętego do działania na rzecz Pana.

1. REO – Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy, znane są też pod nazwą Seminarium Odnowy Wiary;
- organizowane są zazwyczaj co roku jesienią, ale bywało, że wiosną;
-skierowane do wszystkich chcących pogłębić swoją wiarę i poznać Jezusa jako swojego Pana i przyjaciela.

2.    w drugą niedziele miesiąca oprawiamy mszę św. parafialną o godz. 18:00  
i warto wtedy być razem.

3. Dzień Skupienia – zazwyczaj wyjazdowy, tylko dla członków wspólnoty;
ma na celu zacieśnienie więzi pomiędzy nami poprzez wspólne działania oraz  doskonalenie się w relacji z Panem Bogiem ;
- zazwyczaj takie spotkanie ma określony temat
- to czas modlitwy, warsztatów, adoracji i eucharystii
oraz radosnego świętowania ;

4. Święto wspólnoty – odbywa się w czerwcu (rocznica utworzenia naszej wspólnoty) zazwyczaj rozpoczynamy mszą świętą, a potem świętujemy przy ognisku, zazwyczaj tańcząc i śpiewając itp.

5. Wspólne wyjazdy na spływy kajakowe, górskie wyprawy, kuligi, bale karnawałowe.

W działalności naszej wspólnoty miały miejsce :
6. Koncerty uwielbienia w Boże Ciało
7. Pikniki rodzinne
8. Dzień Ciszy
9. OSCH
Wiele osób odpowiedziało na wołanie angażując się w działania ewangelizacyjne  poza Odnową.

- rekolekcje dla uzależnionych
- oprawa mszy świętej w szpitalu
- różaniec do granic
- różaniec na ulicach miast
- Adopcja Duchowa Dziecka Poczętego
- Adopcja Duchowa Kapłanów
- rekolekcje dla małżeństw
-przygotowanie młodzieży do bierzmowania,
Każdy może zaangażować się w ramach diakonii stałych podejmując różne aktywności prowadzące do rozwoju duchowego samych siebie  i ewangelizacji
łącznie ze spotkaniami integrującymi typu wakacyjne wyjazdy w góry czy na kajaki, bale karnawałowe i sylwestrowe, wyjazdy pielgrzymkowe.

Największym dziełem ewangelizacyjnym pozostaje jednak OSCH.

Ostrołęckie Spotkania Charyzmatyczne.
Od 2004 co roku o tej porze mobilizowaliśmy wszystkie siły, by w ostatni weekend stycznia zorganizować OSCH na hali Gołasia.
Jest to bardzo ważne wydarzenie, które wpisało się w charyzmat naszej wspólnoty, ale również w życie wielu osób.
Pierwsze spotkanie miało na celu spotkanie się ludzi Odnowy z archidiecezji białostockiej.  planowano je wtedy na 200-300 osób. Panu Bogu podobał się ten pomysł,  jednak zaprosił więcej osób: -i tak na I Spotkanie przyjechało 600 osób ( a więc dwukrotnie więcej niż planowano). Duch święty jak dobry gospodarz zatroszczył się o każdy szczegół, wiec kłopotów z nadmiernej liczby uczestników nie było. W czasie trwania OSCh Pan dokonywał różnych przemian i uzdrowień. Pojawiło się wiele głosów, mówiących o tym, jak bardzo takie spotkania są potrzebne ludziom Odnowy.
Ważne było spotkanie się ludzi o tych samych poglądach i zainteresowaniach, by móc wymienić się poglądami , doświadczeniami ale także wsparcia słowem głoszonym przez tych, których Pan obdarzył darem pięknego mówienia; wspólnej modlitwy śpiewem i tańcem. Budujące było to, że było nas wielu.  
Rok później na hali zgromadziło się  już 1700 osób  z całej Polski północno-wschodniej. OD  2007 roku ze względu na duże zainteresowanie i ograniczeniem hali spotkania gromadziliśmy się na wspólnej modlitwie przez dwa dni, a kilka razy nawet przez trzy dni.  Każdemu spotkaniu towarzyszył inny temat, wokół którego przygotowano konferencje, modlitwę , ale również koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne.

To był czas , kiedy zadania rozdawano wszystkim. Całą wspólnotą stawaliśmy w gotowości, by wielkie dzieło udało się jak najlepiej.  
Ze względu na pandemię i rygor sanitarny w ubiegłym roku nie odbyło się OSCH
i w bieżącym roku ze względu na ograniczenia w liczbie uczestników też spotkanie w takim, jak dotychczas wymiarze nie mogło być zorganizowane. Dlatego grupa osób odpowiedzialnych za organizację OSCH podjęła decyzję o zakończeniu tej formy ewangelizacji.
W grupie od początku działali
- Norbert Dawidczyk (pierwszy lider , później koordynator diecezjalny, a następnie wiceprzewodniczący KZK Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Polsce)
- Asia Dawidczyk, (obecnie wraz z mężem prowadzi Poradnię małżeńską „Spotkanie”  i rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych)
-   Ania Bubrzycka (była liderka, obecnie też działa w Radzie Pastoralnej naszej diecezji)
- Dorotka Śledzińska (była liderka , koordynator diecezjalny)
- Basia Olender
   Dołączali też kolejni liderzy:  Tomek, Ewa, Maja , Tereska
Dziękujemy im za wieloletnią posługę.

Został sprzęt, którym trzeba się zaopiekować.
Ale ja jednak mam nadzieję , ze wśród nas znajdą się kolejne osoby , które złapią wiatr w żagle i owiani mocą Ducha wypłyną na głębię odważnie organizując kolejne, może podobne, może inne dzieła Boże , dające ludziom nadzieję na lepsze jutro, pokazujące innym Boga Miłości, pomagając w nawiązaniu i utrzymaniu bliskich relacji z Bogiem, który daje życie.
ABYŚMY OWOCE  PRZYNOSILI W OBFITOŚCI i nie zmarnowali żadnego daru. Amen.

powrót